Kolejny raz wzięliśmy udział  w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Akcja Żonkile”, która jest poświęcona rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Klasy 5a, 5b i 5c obejrzały film o sile przyjaźni bez względu na czasy hstoryczne pt. „Będę pisać” udostępniony przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Natomiast klasy starsze czyli 7a, 7c, 7d oraz 8a, 8b, 8c, 8d i 8e wzięły udział w projekcji filmu pt. „Nie było żadnej nadziei”.W trakcie zajęć analizowaliśmy wypowiedzi uczestników powstania w getcie np. ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim, nieżyjącego już Marka Edelmana oraz omawialiśmy warunki życia w getcie oraz przygotowanie
i przebieg powstania.

Wydarzeniom w getcie poświęcona jest wystawa na III piętrze, gdzie na symbolicznym „murze” znalazły się informacje o wydarzeniach wiosny 1943 roku
w getcie warszawskim oraz żonkile, które stały się znakiem rozpoznawczym akcji. Została ona przygotowana przez uczniów koła historycznego.

Żonkile też są motywem przewodnim filmiku- ponad 100 zdjęć przesłali uczniowie przypominając tym wiosennym kwiatem  hasło akcji „Łączy nas pamięć”. Podkreśla  ono znaczenie solidarności, siłę wspólnoty, potrzebę dialogu ponad podziałami, bo każda historia jest warta zapamiętania…

P.S. Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem:) Serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

Barbara Rajtar-Wojdyła