Tydzień z Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 2 – uczniowie z Rumunii doświadczają polskiej kultury i edukacji.

W minionym tygodniu nasza Szkolna Społeczność miała zaszczyt gościć grupę uczniów z Liceul Tehnologic Octavian Goga, Jibou, Rumunia w ramach międzynarodowego programu Erasmus+. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło nie tylko doskonałą okazję do wymiany kulturalnej, ale także do wspólnej nauki i zabawy.

Nasz tydzień rozpoczął się od obchodów Dnia Języka Angielskiego, podczas którego uczniowie z Polski i Rumunii mogli wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi. Przygotowano liczne konkursy, quizy oraz gry językowe, które nie tylko integrowały, ale również umożliwiały naukę przez zabawę. Wspólnie tworzone projekty i prezentacje pozwoliły uczestnikom lepiej się poznać i podzielić swoimi doświadczeniami.

Kolejne dni upłynęły pod znakiem aktywności na świeżym powietrzu. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w grach terenowych zarówno w lokalnym skansenie, jak i na terenie miasta. W skansenie uczestnicy zgłębiali tajniki polskiej kultury ludowej, poznając tradycyjne rzemiosła i zwyczaje. Z kolei miejska gra terenowa pozwoliła uczniom na odkrywanie zabytków i ważnych miejsc naszego miasta poprzez różnorodne zadania i zagadki.

Podczas Dnia Ziemi nasza szkoła skupiła się na promowaniu postaw proekologicznych. Uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących recyklingu, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Działania te miały na celu podniesienie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie do aktywnego działania na rzecz Ziemi.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu był dzień spędzony w Centrum Symulacji Medycznej Uczelni Państwowej im Jana Grodka w Sanoku. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w symulowanych zabiegach medycznych, co nie tylko dostarczyło im praktycznej wiedzy, ale również umożliwiło zrozumienie pracy w służbie zdrowia. Symulacje medyczne, prowadzone pod okiem specjalisty Pana Krzysztofa Sośnickiego – Kierownika Zakładu Ratownictwa Medycznego, zainspirowały wielu uczniów do zainteresowania się zawodami medycznymi.

Podsumowując, wizyta uczniów z Rumunii była nie tylko okazją do nauki i zabawy, ale również momentem budowania trwałych międzynarodowych przyjaźni. Program Erasmus+ ponownie udowodnił, że edukacja międzykulturowa jest kluczowa dla budowania otwartości i zrozumienia między młodymi ludźmi z różnych krajów. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i nauczycielom za zaangażowanie i pasję, które sprawiły, że ten tydzień był niezapomniany.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne międzynarodowe projekty w naszej szkole!