W środę 29.11.23r uczniowie klasy 8B udali się busem do Rzeszowa, gdzie mieli okazję uczestniczyć w spektaklu pt. „Opowieść Wigilijna” w teatrze Maska oraz zwiedzić PCN Łukasiewicza .

Na początku obejrzeliśmy spektakl pt. „Opowieść Wigilijna” na podstawie powieści Karola Dickensa o tym samym tytule. Historia dobrze znana, z głębokim przesłaniem, opowiadające o tym, co w życiu jest najważniejsze.

Następnie udaliśmy się do budynku PCN Łukasiewicza. Jest to obiekt nowej generacji, miejsce interaktywne, w którym można eksperymentować i testować swój umysł. Przez ponad 2 godziny chodziliśmy w kilkuosobowych grupach  i zwiedzaliśmy trzypoziomową strefę ekspozycji wewnętrznej, gdzie poprzez zabawę zdobywaliśmy wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin naukowych. Po zakończeniu zwiedzania zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i uczestniczyliśmy w zajęciach z chemii i fizyki.

Na lekcji fizyki ważyliśmy m.in. ciężarki a potem szukaliśmy w nich równowagę
i porównywaliśmy je z przedmiotami, dokonywaliśmy obliczeń wagi oraz masy ciężarków. Na lekcji chemii robiliśmy eksperymenty oraz szukaliśmy w mleku tłuszczu za pomocą różnych kwasów. Wszystko odbywało się w specjalnych ubraniach i pod okiem nauczyciela. Niechętnie, ale musieliśmy opuścić to miejsce i wrócić do domów.

Jednym słowem wycieczkę mikołajkową można uznać jako udaną.

Olivier Ziarko