W środę 7 czerwca tego roku klasa 5a i klasa 5b wybrały się wspólnie na wycieczkę. Pogoda nie zapowiadała się najlepiej, ponieważ od rana padał lekki deszczyk, lecz okazało się, że w Sandomierzu czeka na nas miła niespodzianka.

Na boisku szkolnym zebraliśmy się o godzinie 6.20, a wyruszyliśmy o 6.40. Dojazd zajął nam około trzy i pół godziny i na miejscu byliśmy około godziny 10-tej. Skierowaliśmy się w stronę rynku głównego, gdzie spotkaliśmy panią przewodnik. Pierwszą atrakcją tego dnia była Brama Opatowska. Wszyscy byliśmy zachwyceni i bramą i widokiem, który z niej mogliśmy podziwiać. Gdy skończyliśmy oglądać Sandomierz z góry, pani przewodnik zaprowadziła nas w kolejne miejsce, które mieliśmy zwiedzać. Była to Podziemna Trasa Turystyczna. Pani przewodnik na początku opowiedziała nam ciekawą legendę o Halinie Krępiance, a potem szliśmy trasą, w której mogliśmy oglądać piękne podziemia Sandomierza. Kolejnym etapem wycieczki był „Świat Ojca Mateusza”, czyli wystawa figur woskowych przedstawiających główne postacie serialu i świetnie odwzorowany plan zdjęciowy. Myślę, że była to ulubiona atrakcja wszystkich uczniów, bo w końcu wszyscy uwielbiają Ojca Mateusza. Następnie czekała nas nieco spokojniejsza część wycieczki, czyli rejs statkiem po Wiśle. Rejs trwał około 40 minut. Podczas tej wyprawy wszyscy mogli się zrelaksować, a najbardziej nasi opiekunowie, którzy zdecydowanie zmęczyli się naszymi krzykami. Kolejnym punktem tej wycieczki była zbrojownia, w której dowiedzieliśmy się stoczyliśmy bitwę pod Grunwaldem i przymierzaliśmy różne uzbrojenie. Po tej podróży o kilka wieków wstecz nadszedł czas na posiłek. Do restauracji dotarliśmy o godzinie 15.00 i zjedliśmy pożywny i pyszny obiad. Gdy już cała ekipa była najedzona i pełna sił, był czas wolny. Mieliśmy aż półtorej godziny na zakupienie pamiątek, czy po prostu pooglądanie rynku. Niestety ta wycieczka dobiegała powoli końca, gdyż została nam tylko jedna atrakcja, był to zamek w Baranowie Sandomierskim. Byliśmy zachwyceni jego pięknem. Później przyszedł pan przewodnik, który nieco opowiedział nam o zamku, a potem zaprowadził nas na piękną wystawę dzieł z porcelany, wystawę twórczości pana Jana Puka, oprowadził nas po kilku majestatycznych komnatach, a na koniec spacerowaliśmy po parku.

Do domów wróciliśmy ze wspaniałymi wspomnieniami.

Emilka Rzemińska kl. 5b