21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czy też Dzień Kolorowej Skarpetki. Pomimo tego, że data ta kojarzy nam się z pierwszym dniem wiosny, to jest to również dzień, w którym powinniśmy zwrócić uwagę na potrzeby osób z Zespołem Downa.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki – synonim niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim codziennie borykają się osoby z tym zespołem.

W ten wyjątkowy dzień, w naszej szkole zachęcaliśmy wszystkich uczniów i nauczycieli do założenia kolorowych skarpetek, co spotkało się z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem. Drzwi w całej szkole zostały “obklejone” kolorowymi skarpetkami nie do pary. Nauczyciele wspomagający w wybranych klasach przeprowadzili ciekawe zajęcia, a w klasy piąte wykonały plakat promujący akceptację, tolerancję i szacunek.

W tym dniu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły okazali solidarność z osobami z trisomią 21. Pokazaliśmy  osobom z zespołem Downa oraz ich rodzinom zainteresowanie, zrozumienie i aprobatę.

Aneta Zazulicz