„Szlachcic na zagrodzie…” lekcja muzealna klasy 8c

20 października klasa 8c z Panią Joanną Twardak na czele udała się do Muzeum Budownictwa Ludowego na nietypową lekcję języka polskiego.

Lekcja odbyła się w jednym z obiektów MBL w zrekonstruowanym dworze ze Święcan, którego powierzchnia liczy 400 m kw., i robi olbrzymie wrażenie. Na zewnątrz przyciąga wzrok delikatna, wręcz koronkowa listwa snycerska, która znajduje się pod okapem. Natomiast wewnątrz – nie wiadomo, gdzie oczy podziać. Z wielką dbałością zaaranżowano wszystkie pomieszczenia, a jest ich w sumie jedenaście: kuchnię, pokój kredensowy, sypialnię, pokój dziecinny, stołowy, salon, gabinet, kancelarię, sień z pomieszczeniem gospodarczym, a także dworską kaplicę. Jest to największy obiekt w sanockim skansenie rekonstruowany prawie przez dekadę.

Zwiedzając ten dwór klasa 8c uczyła się o życiu w dworze szlacheckim. Zapoznawała się
z pomieszczeniami dworskimi, ich przeznaczeniem i wyposażeniem oraz poznawała różne zwyczaje panujące w dawnym dworze.

Oskar Załączkowski