Dnia17 października klasa 5A udała się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku na warsztaty malowania makatek na płótnie. Opiekę nad grupą sprawowały panie: D. Myćka i B. Fejdasz.

Zajęcia praktyczne poprzedziło zwiedzanie wystawy ozdobnych tkanin. Pani przewodniczka opowiedziała nam historię powstania tej nietypowej ozdoby, która kiedyś była bardzo chętnie wykorzystywana do upiększania domów. Mogliśmy obejrzeć ponad trzydzieści dekoracyjnych, prostokątnych tkanin o różnych wielkościach i wykonanych różnymi technikami. Najczęściej były one  haftowane, czasem malowane lub drukowane.

Warsztaty rozpoczęły się od omówienia techniki pracy i zaprezentowania wzoru. Następnie uczestnicy zajęć mieli stworzyć własne makatki, inspirując się pracami zgromadzonymi w MBL oraz własnymi pomysłami. Wszyscy ambitnie podeszli  do zadania i po ponad godzinie mogliśmy podziwiać współczesne wersje ozdobnych tkanin ściennych. Dominowały kompozycje kwiatowe i logo klubów sportowych. Były też pojazdy i fantastyczne postacie.

Wszystkim zajęcia bardzo się podobały.

Później mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy grając w kręgle i zajadając się smakołykami z tutejszej cukierni.

Klasa 5A