W ubiegły piątek (16.09)uczniowie kl. 8a i 8c SP2 pod opieką nauczycieli: D.Myćki,

  1. Kukli- Krestian, W. Mermera i B. Żyłki wybrali się do Teatru im. Wandy Siemaszkowej

w Rzeszowie na spektakl pt.”Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”.

Jest to opowieść o zwykłych ludziach. Józef i Wiktoria Ulmowie przyjęli w czasie okupacji pod swój dach w Markowej koło Łańcuta ośmioro Żydów z rodzin Goldmanów, Gruenfeldów

i Didnerów. Wiosną 1944 roku zostali zadenuncjowani przez granatowego policjanta. Nad ranem

24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w zaawansowanej ciąży jego żonę Wiktorię. Niemcy zabili też szóstkę ich dzieci. Najstarsza Stasia miała osiem lat, najmłodsze dziecko – półtora roku.

W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 17 marca 2016 r. otwarte zostało w Markowej pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło ich imię.

Inscenizacja porusza trudne tematy, skłania do refleksji. Stanowi przypomnienie wagi, jaką mają pojęcia: człowieczeństwo, życzliwość, przyjaźń, współczucie i odwaga.

 W spektaklu dość szczegółowo zrekonstruowano zdarzenia; oddana została też panująca w Markowej w okresie II wojny światowej atmosfera.

Dorota Myćka