28 maja 2022 roku, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku już po raz siedemnasty spotkali się uczniowie ośmiu szkół z bliższej i dalszej okolicy Sanoka, by wziąć udział w zawodach matematycznych. Było ich 43 – uczniów klas IV – VIII.

Tegoroczne zwody odbywały się pod patronatem Burmistrza Miasta Sanoka.

Zawody – już tradycyjnie – zorganizowała grupa nauczycieli matematyki, w następującym składzie: Anna Dmitrzak (SP2 Sanok), Joanna Giermańska (SP2 Sanok), Anna Grochowianka (SP Łukowe), Renata Pawlecka (SP2 Sanok), Alicja Staruchowicz-Pastuszczak (SP2 Sanok), Marzena Śliwińska (SP2 Sanok),

Zawody składały się z dwóch części: najpierw konkurs indywidualny, a następnie zmagania drużynowe.

W konkursie indywidualnym uczniowie mieli w ciągu 60 minut do rozwiązania 5 zadań, oczywiście dostosowanych do wymagań zawartych w regulaminie. W każdej kategorii wiekowej można było uzyskać maksymalnie 25 punktów.

W kategorii klas IV:

I miejsce Mateusz Gagatko (SP2 Sanok),

II miejsce Lena Gurgul (SP2 Sanok),

III miejsce Igor Piasta (SP Zahutyń) i Szymon Skoczyński (SP8 Sanok).

W kategorii klas V: miejsca I nie przyznano,

II miejsce zajął – Antoni Nocuń (SP8 Sanok),

III miejsce Kornel Kaszubowicz (SP2 Sanok).

W kategorii klas VI również nie przyznano pierwszego miejsca.

II miejsce Dominik Krajnik (SP Tarnawa),

III miejsce Szymon Nowakowski (SP8 Sanok).

W kategorii klas VII najlepszymi okazali się:

I miejsceJakub Biłas (SP2 Sanok),

II miejsce Oliver Sobolak (SP2 Sanok),

III miejsce Milena Szyndler (SP8 Sanok).

Wśród ósmoklasistów:

I miejsce zajęli: Wiktor Tokarz (SP Łukowe) i Zofia Bochniarz (SP2 Sanok),

II miejsce Jadwiga Kyrcz (SP2 Sanok) i Wiktoria Marczak (SP8 Sanok),

III miejsce Wiktor Maślany i Hanna Szala (SP1 Sanok).

W konkursie drużynowym wystartowało 5 „KWINTETÓW”, które zmagały się z dziesięcioma zadaniami. Tutaj ważna było umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczości i sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań – zagadek, szacowania, zapamiętywania, a w dużej mierze współpracy w grupie.

Na wynik KWINTETU pracowały TERCETY – 456 i   DUETY – 78 przy oddzielnych stolikach, natomiast ostatnie dziesiąte zadanie cały „kwintet” wykonywał razem.

W kategorii TERCETÓW 456 zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku, a w kategorii DUETÓW 78 – drużyna SP2 Sanok.

Ostatecznie najlepsi w kategorii KWINTETÓW okazali się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku, II miejsce zajęła drużyna z SP1 w Sanoku, a na miejscu III uplasowała się drużyna z SP1 w Zagórzu.

Zwycięskie zespoły odebrały puchary, dyplomy, a każdy uczestnik – dyplom pamiątkowy i większy lub mniejszy upominek.

Najlepszym zawodnikom konkursu indywidualnego nagrody zostały wręczone podczas uroczystości z okazji Święta Szkoły, która odbyła się 31 maja 2022 r w auli Uczelni Państwowej.

„Supermatematyk” jest jednym z nielicznych konkursów matematycznych, w którym chętnie biorą udział uczniowie szkół podstawowych z naszego regionu. W tym roku uczestniczyli w nim młodzi matematycy ze szkół w: Jaćmierzu, Łukowem, Sanoku (SP1, SP2, SP8), Tarnawie Dolnej, Zahutyniu, Zagórzu (SP1).

Zawody dają możliwość rozwoju uczniom uzdolnionym matematycznie, pokazują, że zabawa z matematyką to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, a także powiększają grono miłośników Królowej Nauk.

Serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy przygotowują uczniów do zawodów oraz poświęcają swój sobotni czas, by wspólnie bawić się matematyką i odkrywać jej piękno.

Wszystkim zawodnikom, laureatom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy serdecznie dziękują: Burmistrzowi Miasta Sanoka i Dyrekcji SP2 w Sanoku za pomoc w ufundowaniu nagród dla wszystkich uczestników.