Już po raz ósmy w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku zorganizowano konkurs matematyczny dla uczniów klas I-III. Zawody odbyły się 18 maja 2021 roku. Uczniowie spotkali się, aby walczyć o tytuł  „Małego Supermatematyka”.

Organizacją zawodów zajęły się nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej SP2: Małgorzata Czaban, Mariola Brygidyn i Anna Żółkiewicz oraz Alicja Staruchowicz – Pastuszczak – nauczyciel matematyki.

Zawody podzielone zostały na dwa etapy: konkurs indywidualny, a następnie zmagania drużynowe.

W konkursie indywidualnym uczniowie mieli w ciągu 60 minut do rozwiązania 6 zadań, dostosowanych do kategorii wiekowej.

W zawodach wzięło udział 25 uczniów z 6  szkół. W klasie I można  było uzyskać maksymalnie 28 punktów, podobnie w klasie II – 28 punktów, a w klasie III – 32 punkty.

W kategorii klas II miejsce zajęła Maria Adamczyk (SP1 Sanok), II miejsce Sandra Świderska  (SP8 Sanok), III miejsceLiliana  Stadnik (SP2 Sanok).

W kategorii klas III miejsce zajęła Liliana Maciaszek (SP2 Sanok),  II miejsce zajęli – Stanisław Sobolak (SP2 Sanok) i Sebastian Klepacz (SP Jaćmierz), III miejsceMilena Wojtasik (SP Besko).

W klasach trzecichI miejsce zajął Karol Kotlarz  (SP2 Sanok) , II miejsceKosma Kosiek (SP8 Sanok), III miejsceIgnacy Jakiel  (SP Jaćmierz).

W konkursie drużynowym wystartowało 6 trzyosobowych drużyn, które zmagały się z dziesięcioma  zadaniami, które łączyły zabawę z umiejętnością logicznego myślenia, spostrzegawczością. Wymagały od uczniów umiejętności sprawnego liczenia, szacowania oraz współpracy w zespole. Podczas wykonywania dwóch ostatnich zadań uczniowie musieli się również wykazać  sprawnością  fizyczną.

Różnice punktów między drużynami były niewielkie. W ostatecznej klasyfikacji – I miejsce zajęli zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Besku, II miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku, a III miejsce ze Szkoły Podstawowej w Jaćmierzu.

Jury obradowało w składzie: pani Katarzyna Sobolak,  pani Maria Wojnarowska oraz przewodnicząca komisji Alicja Staruchowicz – Pastuszczak.

Zwycięskie zespoły otrzymały puchary i dyplomy, a każdy uczestnik – pamiątkowy dyplom i upominek.

Zawody matematyczne objęły swoim zasięgiem szkoły z Sanoka i okolicznych miejscowości. Uczestniczyli w nim uczniowie ze szkół w: Besku, Jaćmierzu oraz szkół sanockich – SP1, SP7, SP8 i SP2.

Podczas przygotowywania się do zawodów dzieci rozwijają uzdolnienia matematyczne, a odniesione  sukcesy sprawiają, ze powiększa się grono miłośników matematyki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy przygotowali  uczniów do zawodów.

Anna Żółkiewicz