W dniu 12.04.2022 odbyło się spotkanie z p. Moniką Kijowską – Ratownikiem Medycznym w Świetlicy szkolnej. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Głównym celem  spotkania było przekazanie dzieciom informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także
w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Pani Monika wyjaśniła na czym polega jej praca oraz zaprezentowała im przybory, którymi się posługuje. Uczyły się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej.  Największą atrakcją dla dzieci były ćwiczenia praktyczne na fantomie.
Na początku dzieci uważnie przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratowniczkę,
a następnie według jej wskazówek naśladowały masaż serca.  Ponadto świetliczaki korzystając z okazji utrwaliły sobie znane im  już numery alarmowe służb ratowniczych. Uczestnicy tego spotkania byli bardzo aktywni podczas warsztatów wykazując się ogromną wiedzą, jednakże zadawali również wiele pytań odnośnie pracy Ratownika Medycznego. Było to bardzo interesujące warsztaty dla naszych podopiecznych poszerzające wiedzę
i umiejętności jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Dnia 10.05.2022r. po raz drugi p. Monika Kijowska odwiedziła świetlicę szkolną jako Ratownik Medyczny. Tym razem zajęcia miały charakter praktyczny. Dzieci naszej świetlicy dowiedziały się jak radzić sobie w sytuacjach, gdy ktoś zrani swoje ciało i jak je odpowiednio ochronić przed czynnikami zewnętrznymi oraz jak zrobić opatrunek poszkodowanej osobie.. Dla uczniów były to bardzo cenne zajęcia poszerzające ich wiedze na ten temat jednocześnie świetnie przy tym się bawiąc.

W międzyczasie, a dokładnie dnia 26.04.2022r. zawitała w progi świetlicy również p. Monika Kijowska. Tym razem miała do przekazania uczniom oraz wychowawcom jak porozumiewać się z osobami słabosłyszącymi oraz słabowidzącymi lub niewidomymi. Dzieci nauczyły się podczas tych zajęć podstawowych zwrotów w języku migowym oraz pokazano im tablicę Alfabetu Braille’a .

Spotkania z p. Moniką odbywały się w bardzo przyjemnej i wesołej atmosferze przekazując dzieciom naszej świetlicy wiele cennych wiadomości, które mogą zostać wykorzystane w przyszłości. Dziękujemy p. Monice za poświęcony czas oraz przekazania niezbędnych informacji.  Poniżej galeria zdjęć ze spotkań.

Jakub Mańko