„Pozwólcie dziecku doświadczać po omacku,

wydłużać swe korzenie, drążyć, dowiadywać się, porównywać,

szukać w książkach i materiałach źródłowych,

zanurzać swą ciekawość w kapryśnych głębinach wiedzy.

Pozwólcie mu wyruszyć w podróże odkryć –

czasem trudne- ale pozwalające znaleźć taki pokarm,

jaki będzie dla niego pożywny”.

C. Freinet

Dzieci to mali badacze świata. Mają wrodzoną ciekawość i skłonność do eksperymentowania. Uczą się poprzez działanie – obserwują, wypróbowują, doświadczają. Przyswajają wiedzę wtedy, gdy są zaangażowane i gdy temat je ciekawi. Dlatego podczas zajęć świetlicowych klasy IIa i IIb wspólnie z opiekunem – p. Justyną Lisek wykonała różne eksperymenty – burza w szklance wody, malowanie na mleku oraz sprawdzali czy balon z wodą pęknie gdy się go ogrzeje. Na koniec każde dziecko samodzielnie wykonało swojego antystresowego gniotka.

Celem zajęć było rozwijanie u dzieci logicznego myślenia, ciekawości poznawczej oraz wyciągania wniosków a także umiejętności współpracy w grupie.

Justyna Lisek