29 października klasa 8b i 8 listopada klasa 8c zwiedziła w Muzeum Budownictwa Ludowego dwór ze Święcan, zbudowany rękami wiejskiego cieśli Sochy. Jest to kubaturowo największy obiekt w sanockim skansenie, liczy sobie bowiem 400 m² i składa się z jedenastu pomieszczeń.

Dwór jest miejscem szczególnym ze szczególnymi jego mieszkańcami i sprzętami.

Młodzież mogła zobaczyć jak wyglądał ten świat i życie w dworze szlacheckim. Zapoznała się z pomieszczeniami dworskimi, ich przeznaczeniem i wyposażeniem. Poznała zwyczaje panujące w dawnym dworze. Czy dworek ze Święcan jest podobny do tego w Soplicowie? Uczniowie będą mogli się o tym przekonać czytając „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Dodatkowo klasy mogły zwiedzić obiekt zrekonstruowanej synagogi, która stoi przy Rynku galicyjskim i jest jedynym takim obiektem muzealnym w Polsce i Europie.