Międzynarodowy Tydzień Głuchych

W dniach 20-26 września na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Tydzień Głuchych. Jest on inicjatywą Światowej Federacji i został po raz pierwszy zainicjowany w 1958 r. w Rzymie we Włoszech. Jest obchodzony corocznie poprzez różne działania Społeczności Głuchych na całym świecie. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących.

Na przestrzeni wieków wiele postaci udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących niewiele różnią się od reszty społeczeństwa. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison, a także Halle Berry czy Bill Clinton.

Tematem przewodnim Międzynarodowego Tygodnia Głuchych w 2021 roku jest: „Świętuj rozkwit społeczności Głuchych”

W ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Głuchych świętowany jest również Międzynarodowy Dzień Języków Migowych przypadający 23 września, którego tematem w 2021 roku jest: „Migamy w obronie praw człowieka”. 

Język migowy umożliwia osobom niesłyszącym przede wszystkim porozumiewanie się  z innymi osobami, uczestniczenie we wszystkich aspektach życia ale również wyrażanie siebie. 

W ramach Międzynarodowy Dzień Języków Migowych Polski Związek Głuchych w Polsce stworzył projekt muzyczny złożony z osób Głuchych tzw. Unmute, którego owocem jest klip. Więcej na temat tego projektu na stronie internetowej:  https://www.unmute.pl/

W naszej szkole w tym roku również świętowaliśmy Tydzień Głuchych. Z tej okazji przygotowana została gazetka edukacyjna umieszczona w holu szkoły, przybliżająca życie głuchych w świecie ciszy. Drzwi w całej szkole zostały opisane za pomocą  alfabetu palcowego, będącego częścią języka migowego. Przeprowadzone zostały również w klasach czwartych zajęcia, podczas których uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania osób niesłyszących oraz poznać podstawowe zwroty grzecznościowe w PJM. Wszyscy biorący udział w zajęciach z zaangażowaniem i ciekawością podejmowali próby „migania”.

Wszystkim Osobom Głuchym z okazji ich święta składamy najlepsze życzenia i życzymy powodzenia w realizacji swoich celów.