Czy można zmieścić kawałek lasu w słoiku? Oczywiście, że tak! Przekonali się o tym uczniowie klasy 3a w ramach dodatkowych zajęć przyrodniczo – badawczych. Kluczem do sukcesu okazały się słoik, ziemia, żwirek drenażowy, sadzonki roślin ozdobnych, sprzyjająca pogoda, zaangażowanie i uśmiechy na twarzach. Efekt końcowy – zachwyca! W ramach tej lekcji trzecioklasiści mieli okazję nie tylko sprawdzić się w roli małych ogrodników, ale również dowiedzieć się, że rośliny zamknięte w szkle same o siebie dbają. Nie wymagają większego podlewania i nawadniania. Woda w słoiku bezustannie krąży – parując, skraplając się na ściankach, spływając do ziemi. Nie może uwolnić się od „lasu” i wyparować, bo została uwięziona w szczelnie zamkniętym słoju. Trzecioklasistom bardzo spodobał się eksperyment. Rozpoczęli baczną obserwacją „słoikowego życia”.