Kolejny raz symbol żonkila przypomina o wydarzeniach sprzed 78 lat, kiedy to bojowniczki i bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej walczyli przez blisko miesiąc (od 19 kwietnia do 16 maja1943 roku) o godność w nierównej walce z siłami niemieckimi.

Razem z uczniami w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Akcja Żonkile” wzięliśmy udział w premierach filmowych na kanale YouTube Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Obydwa filmy zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczniów także ze względu na świetną, młodzieżową realizację.

Klasy 5a, 5b oraz 6a i 6c obejrzały film pt. „Będę pisać”. W trakcie zajęć online analizowaliśmy film, szczególnie zwracając uwagę na rolę i siłę przyjaźni bez względu na czasy, w których żyjemy.

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=ZZ6AlJFCnP4&t=370s

Natomiast klasy starsze czyli 8b, 8d i 8e oraz 7a, 7b, 7c, 7d i 7e miały okazję wirtualnie przenieść się do dzielnicy Muranów. Historię tej dzielnicy oraz losy Żydów przybliżała Ala, bohaterka filmu pt. „Muranów- Dzielnica Północna”.  Film zrealizowany w konwencji youtuberskiej bardzo zainteresował uczniów i stał się okazją do licznych dyskusji.

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE&t=1005s

Do połowy maja o wydarzeniach w getcie będą przypominały dekoracje okien naszej szkoły nad wejściem, wykonane przez ochotników z klasy 6a. Zaś kolaż fotograficzny, w którym najważniejszym symbolem jest żonkil-tym razem częściej papierowy ze względu na kwietniowy atak zimy:) to działania, które łączy ten sam cel- pamięć o uczestnikach tamtych wydarzeń.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji bardzo dziękuję:)