Najpierw pojawia się ciekawość, potem chęć wysłuchania i ogromny szacunek… Tak w skrócie można opisać postawę Martyny Skotnickiej, uczennicy klasy 8e.

Z własnej inicjatywy wzięła ona udział w konkursie w konkursie „Historie z rodzinnych archiwów” (w kategorii dla dzieci i młodzieży do lat 18) organizowanym przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych we współpracy z Polską Fundacją Narodową. Przechowywane w domach rodzinne pamiątki stanowią bowiem wyjątkowe świadectwo historii osób, rodzin i lokalnych społeczności, więc najlepszych historii warto szukać w opowieściach rodzinnych.

Martyna opisała losy swojej prababci, Stanisławy Szpiech wykorzystując liczne zdjęcia archiwalne i rodzinne, dokumenty oraz relację swojej prababci. Stworzyła samodzielnie piękną pracę pt. „Niezwykła historia zwykłej kobiety” z przypisami i bibliografią, której nie powstydziłby się wykształcony historyk. Doceniła ją też komisja konkursu przyznając Martynie II miejsce.

Gratulacje Martyno!!!

Prawdziwym skarbem jest uczeń, który rozwija swoje pasje i talenty!