Ogólnopolski konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej to szansa dla wszystkich, którzy interesują się historią, ale i mają zdolności plastyczne. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać komiks przedstawiający epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera.
Uczniowie klasy 6a Eryk Haduch i Aleksander Paradiuk pod opieką p. Barbary Rajtar-Wojdyły jeszcze na początku marca wykonali i wysłali pracę konkursową. Z ogromną radością informujemy, że otrzymali tytuł laureatów a ich praca znalazła się w gronie wyróżnionych w kategorii wiekowej 11-13 lat.
Wśród zgłoszonych do VIII edycji konkursu 161 prac odnaleźć można komiksy przedstawiające epizody z okresu 1917- 1990. Nasi uczniowie zainteresowali komisję epizodem z historii regionu, mianowicie postacią ppor.Mariana Zaremby i bohaterską obroną z września 1939 roku. Właśnie wtedy żołnierze 6 Pułku Strzelców Podhalańskich pod dowództwem podporucznika próbowali zatrzymać Niemców w Bykowcach. Co roku w rocznicę tego wydarzenia odbywają się tam uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Września, aby oddać hołd poległym żołnierzom.
Nagrodzone prace, a wśród nich prace Eryka i Olka będzie można oglądać w październiku na wystawie w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie).
Serdecznie gratulujemy!!!