30 kwietnia uczniowie naszej klasy -7b mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji języka polskiego. Z naszej inicjatywy odbyła się rozprawa sądowa nad Balladyną, główną bohaterką dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna”. To nie pierwszy raz, kiedy odbywało się takie wydarzenie. We wcześniejszych latach sądziliśmy: Syzyfa, Stanisława Tarkowskiego z ,,W pustyni i w puszczy” oraz Zenona Wójcika z lektury ,,Ten obcy”.Jednak ta rozprawa była inna niż poprzednie, ponieważ odbywała się przez internet.

Prokuratorzy, w role których wcielili się Jakub Pietrzkiewicz oraz Gabriela Drwięga, napisali akt oskarżenia, na podstawie którego odbyła się cała rozprawa. Powołali oni również świadków: Filona (Wiktor Libront), Goplanę (Kinga Kucharczyk), Skierka (Dawid Gibała) oraz Chochlika (Grzegorz Pacławski). Adwokatki, czyli Nadia Marczak i Milena Bonk, powołały: Wdowę (Maja Zapotoczna), Służbę (Michał Zapała), biegłego ds. daktyloskopii oraz śladów krwawych (Jakub Kostka) oraz biegłego lekarza (Jakub Fedak). Przewodniczącym składu orzekającego był Jan Koczera, a jego zastępcą Oskar Pytlowany. Wraz z przeczytaniem aktu oskarżenia przez oskarżycieli publicznych, rozprawa rozpoczęła się, a wyjaśnienia złożyła oskarżona, którą zagrała Julia Benewiat. Następnie obrońcy wraz z oskarżycielami zadawali pytania świadkom i biegłym, powołanym podczas postępowania przygotowawczego. Ich odpowiedzi i dowody rzuciły nowe światło na sprawę, dlatego Balladyna została skazana na 10 lat pozbawienia wolności, a nie na dożywocie jak wnosiła Prokuratura.

Włożyliśmy w przygotowanie i przeprowadzenie tej lekcji wiele pracy, ale bawiliśmy się przy tym doskonale. Dzięki takim lekcjom uczymy się przez zabawę ,powtarzając materiał. Kto wie, może ktoś z nas, dzięki takiej lekcji, odkryje swoje prawnicze powołanie?

uczennice 7b