Kolejny raz mieliśmy okazję gościć w naszej szkole historyka z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, pana Macieja Rędziniaka, który poprowadził nietypowe lekcje historii.
Klasa 5 a poznała losy najmłodszych bohaterów powstania warszawskiego. O tym, ile odwagi wymagało namalowanie znaku Polski Walczącej, dlaczego warto było umieć się skradać, by dostarczyć list oraz czy dziewczyny też walczyły…nasz gość opowiadał o niebezpieczeństwach akcji Szarych Szeregów wykorzystując archiwalne zdjęcia i dokumenty. Uczniowie zadawali wiele pytań, bo chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o swoich rówieśnikach, których dzieciństwo przypadało na czas powstania warszawskiego- trudny, wymagający odwagi nawet od 10-latka.
Kolejna godzina to opowieść o niezwykłej roli hymnu narodowego dla każdego Polaka. Chętni uczniowie z klas szóstych poznali losy Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Józefa Wybickiego i szczegółowe omówienie znaczenia słów hymnu. Zaś zainteresowani historią uczniowie klas siódmych mogli wysłuchać wykładu o zbrodni katyńskiej, której 80. rocznicę obchodzimy w tym roku. Można było usłyszeć o losach polskich jeńców w ZSRR, wreszcie o samej zbrodni i ekshumacji ciał. Historyk IPN z pasją opowiadał o kłamstwie katyńskim i próbach zatuszowania tych wydarzeń, pokazując przy tym działające na wyobraźnię liczne zdjęcia. Na końcu wspominał ofiary katyńskie, wśród których wskazał m.in. jedyną kobietę- żołnierza, Janinę Lewandowską oraz Adama Solskiego, którego pamiętnik był podstawą do napisania scenariusza filmu pt. „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

                                                                                Tekst: Barbara Rajtar-Wojdyła