W dniu 28.11.2019  na dużej sali gimnastycznej w naszej szkole odbył się Fair Play Festiwal promujący  Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Został on zorganizowany w ramach ogólnopolskiego  Fair Play Programu przez grupę wolontariuszy Drużyny Fair Play Sanok oraz ich liderów Szmyd Renatę i  Łożańską Karolinę. W festiwalu udział wzięły dzieci klas I-III z naszej świetlicy. Do rywalizacji przystąpiło 36 dzieci, chłopców i dziewczynek, które chętnie i entuzjastycznie podeszły do stawianych im wyzwań. Rozgrywki piłkarskie prowadzone był metodą Football 3 czyli uczestnicy sami mogli kreatywnie wymyślać zasady, według których prowadzili rozgrywki, każda drużyna miała również swoją formę celebracji ( tzw. cieszynkę). Drużyny za każde wystąpienie, ilość zdobytych bramek, stosowanie się do własnych zasad, zasad Fair Play oraz prowadzenia gry w miłej i przyjaznej atmosferze otrzymywały punkty od oceniających ich mediatorów Fair Play Drużyny.
W rundzie finałowej uplasowały się drużyny ,,Guźce” na miejscu I, ,,Bayern Monachium Sanok” miejsce II i ex aequo na miejscu III ,,Barcelona Sanok” oraz ,,Wściekłe Psy”. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz każdemu uczestnikowi rywalizacji wręczona została nagroda.
W czasie wolnym od rozgrywek dzieci miały możliwość tworzenia prac plastycznych o tematyce Global Golds czyli plakaty z piktogramami, najpotrzebniejszych dla świata celów, o które każdy człowiek powinien dbać, by poprawić życie naszej planety.
Głównym celem i zamierzeniem rozgrywek metodą Football3 jest nowe i kreatywne podejście dzieci do zabawy piłką nożną, edukacja i wdrażanie zasad Fair Play, traktowanie z szacunkiem każdego rówieśnika, a przede wszystkim skupienie się na dobrej zabawie, trosce i niesieniu pomocy innym uczestnikom, a nie na wyniku i wygranej.Chcemy serdecznie podziękować dyrekcji i nauczycielom wychowania fizycznego, którzy udostępnili nam salę gimnastyczną, nauczycielkom ze świetlicy, które sprawowały pieczę nad bezpieczeństwem dzieci podczas zabaw oraz przede wszystkim wolontariuszom; Klaudii, Julce, Cyrylowi i Oskarowi  Drużyny Fair Play Sanok , którzy fotografowali, prowadzili rozgrywki oraz służyli pomocom młodszym kolegom i koleżankom.
Tekst: Karolina Łożańska

IMG_1524