16 listopada 2023r. uczniowie z klasy I – III  obejrzeli niezwykły spektakl  zatytułowany „Pradawne drzewo” w wykonaniu aktorów Teatru „Maska”.

Podczas przedstawienia słowiańskie tradycje i elementy kultury ludowej zaprezentowane zostały w nowoczesnej odsłonie. Całość dopełniły doskonała scenografia, pomysłowe kostiumy, gra świateł i piękna muzyka.

„Pradawne drzewo” to zaproszenie widza do poszukiwań, snucia opowieści i przyjrzenia się bliżej życiu nadzwyczajnego drzewa, które było świadkiem wielu wydarzeń. Podczas spektaklu towarzyszymy drzewu, które rozrasta się, ukazując swoje tajemnice. Widzowie stają się więc świadkami narodzin nieba, gwiazd, słońca i cykliczności zjawisk przyrody.

Obserwując zachowanie dzieci podczas spektaklu, trudno nie spostrzec, jak wielką wartość ma wpływ sztuki na rozwój intelektualny i emocjonalny małego człowieka. Konfrontacja z grą aktorską pozwala przełamywać bariery i akceptować to, co nieznane, inne czy zaskakujące. Intensywne  przeżywanie prezentowanej sztuki dotyka głębokich pokładów emocji, często nieuświadamianych, ukrytych we wnętrzu dziecka, co w efekcie przekłada się na rozbudzenie otwartości  oraz ciekawości światem i ludźmi. To w sztuce dzieci mogą odnaleźć wzorce pożądanych społecznie zachowań i z powodzeniem wcielać je w życie, budując bogate i partnerskie relacje z innymi ludźmi.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi SDK Panu Waldemarowi Szybiakowi  za możliwość udziału w tak niezwykłym wydarzeniu.

                                                                                               Agnieszka Polańska

                                                                                                     Anna Żółkiewicz