Z ogromną radością informujemy, że uczennica klasy VIII b, Martyna Łonyszyn, odniosła znaczący sukces w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2022”, zdobywając zaszczytny, przyznawany zwycięzcom tytuł Taon.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków. Patronami honorowymi „Lwiątka” są: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.

Na pomysł organizacji „Lwiątka” wpadli w 2001 roku nauczyciele Lwowskiego Liceum Fizyczno – Matematycznego przy Uniwersytecie Lwowskim. Następnie organizatorzy zaproponowali rozszerzenie konkursu na Polskę i od 2003 roku odbywa się on w naszym kraju, ciesząc się dużą popularnością wśród młodych adeptów fizyki.

Konkurs przeprowadzany jest w formie testu, składającego się z 30 pytań za 3, 4 i 5 punktów. Do każdego zadania podanych jest 5 możliwych rozwiązań, z których tylko jedno jest poprawne. Za błędnie udzieloną odpowiedź odejmowane są punkty, co stanowi dodatkowe utrudnienie. Czas pracy wynosi tylko 75 minut, a zadania konkursowe nie należą do najłatwiejszych –  są oryginalne, nietypowe i często wymagają niestandardowych rozwiązań.

Naszej zdolnej uczennicy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!