Na całym świecie 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Według Światowej Organizacji zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju żyje ok. 400 tys. osób z tym zaburzeniem. Wystarczy je zrozumieć, aby zmienić ich świat na lepszy.

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie jednak dzięki właściwej opiece i odpowiedniej terapii można w znacznym stopniu poprawić jej funkcjonowanie.

Sławne osoby ze spektrum autyzmu:

– Albert Einstein,

-Wolfgang Amadeus Mozart,

– Lionel Messi,

– Anthony Hopkins,

– Isaac Newton,

W tym roku w naszej szkole obchody Dnia Autyzmu zainicjowały p. Beata Demska, p. Sylwia Wacław oraz p. Katarzyna Góralska. Przygotowania zaczęły się od przesłania do wychowawców klas filmików oraz prezentacji multimedialnej pt. „Oswoić autyzm”, które zostały wykorzystane podczas lekcji wychowawczych. Uczniowie uczcili ten dzień niebieskim ubiorem oraz symbolami nawiązującymi do tego święta. Naszą szkołę ozdobił również niebieski napis solidaryzujący się z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami.

Dziękujemy wszystkim wychowawcom oraz uczniom, którzy włączyli się do akcji „Na niebiesko dla Autyzmu”.

Bądźmy solidarni z osobami z autyzmem!