W czasie wyjazdów grupowych w ramach wymiany uczestników obowiązuje Statut Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku oraz Regulamin Wyjazdu Zagranicznego. Niniejszy Regulamin obowiązuje od momentu zbiórki do momentu zakończenia wyjazdu przez koordynatora.
Uczeń może wziąć udział w wyjeździe wyłącznie za pisemną zgodą rodziców/opiekunów prawnych.
Uczeń w terminie określonym każdorazowo przez koordynatora zobowiązany jest dostarczyć komplet dokumentów: zgoda rodziców na udział dziecka w projekcie, zgoda rodziców na wyjazd, zgoda na udzielenie pomocy medycznej, karta informacyjna, karta EKUZ, ksero paszportu, itp. oraz pisemne potwierdzenie zapoznania się z Regulaminem Wyjazdu Zagranicznego.
Uczestnicy wyjazdu muszą być do niego odpowiednio przygotowani: bagaż, ubiór, obuwie dostosowane do warunków pogodowych, paszport / dowód osobisty, legitymacja szkolna.
Uczestnicy przelotu samolotem i ich rodzice/opiekunowie mają obowiązek zapoznania się z informacjami znajdującymi się na stronie lotniska i linii lotniczej.
Uczestnicy wyjazdu stawiają się punktualnie o wyznaczonej godzinie na ustalone miejsce zbiórki.
Rodzice/opiekunowie prawni odpowiadają za dowóz uczestnika na wyznaczone przez organizatora miejsce zbiórki w dniu wyjazd i bezzwłoczny odbiór w dniu powrotu. W przypadku wyrażenia zgody na samodzielny powrót dziecka do domu np. z lotniska, są zobowiązani do dostarczenia owej zgody na piśmie przed wyjazdem.
Opiekę nad uczestnikami wyjazdu sprawują wyznaczeni przez dyrektora szkoły nauczyciele – w czasie podróży oraz podczas zajęć organizowanych przez szkołę goszczącą. W czasie pobytu u rodziny goszczącej opiekę nad uczestnikami sprawują rodzice uczniów ze szkoły partnerskiej, którzy zostali zobowiązani przez dyrektora szkoły partnerskiej do sprawowania opieki zgodnie ze standardami.
Uczestnik wyjazdu podlega opiekunom i jest zobowiązany do bezwzględnego wykonywania poleceń.
Podczas podróży uczestnik zobowiązany jest do przestrzegania przepisów podróżnych oraz stosowania się do poleceń opiekunów, pilota i kierowców.
Uczestnik zobowiązany jest stosować się do postanowień, przepisów i regulaminów obowiązujących w obiekcie zakwaterowania oraz w miejscach realizacji programu wycieczki m.in.: przepisów przeciwpożarowych, komunikacyjnych, poruszania się po drogach publicznych, ciszy nocnej, bhp.
Każdy uczestnik wyjazdu zobowiązany jest zachowywać się kulturalnie, dbać o dobre imię szkoły i kraju, nie naruszać godności partnerów reprezentujących inną kulturę, religię czy przekonania.
Wszystkich uczestników wyjazdu obowiązuje zachowanie nie narażające bezpieczeństwa własnego i innych.
Każdego uczestnika wyjazdu obowiązuje bezwzględny zakaz:
samowolnego oddalania się od grupy,
palenia papierosów, spożywania alkoholu i substancji psychoaktywnych w jakiejkolwiek postaci.
Kierownik wyjazdu zastrzega sobie prawo do przerwania wyjazdu ucznia, który w rażący sposób narusza Statut Szkoły, w tym spożywa alkohol lub inne używki. W takim wypadku koordynator powiadamia rodziców, wzywa policję oraz informuje dyrektora. Rodzice zobowiązani są do odebrania dziecka z miejsca zakwaterowania na swój koszt.
W przypadku nagannego zachowania albo oddalenia się od grupy, opiekunowie mają prawo poinformować rodziców/prawnych opiekunów, którzy zobowiązani są do pokrycia całkowitych kosztów rozmowy telefonicznej. Za kontakty telefoniczne z opiekunem lub w przypadku telefonicznego kontaktowania się z zaginionymi uczestnikami, całkowite koszty połączeń telefonicznych ponoszą rodzice/opiekunowie prawni.
Uczestnicy wyjazdów mają bezwzględny nakaz przestrzegania ciszy nocnej obowiązującej w danym obiekcie i przebywania w tym czasie w miejscu wyznaczonym na nocleg.
Wszystkich uczestników wyjazdu obowiązuje ustalony program i rozkład dnia.
Uczestnicy wymiany mają obowiązek punktualnego stawiania się na wszelkie zbiórki, które wynikają z programu wymiany lub z poleceń opiekunów wymiany.
Każdy uczestnik zobowiązany jest dbać o swój bagaż, pieniądze, przedmioty wartościowe oraz wyposażenie miejsca, w którym przebywa.
Nauczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za zgubienie pieniędzy oraz zgubienie lub zniszczenie przedmiotów wartościowych zabranych na wyjazd.
Za szkody wyrządzone przez ucznia odpowiedzialność ponoszą jego rodzice /opiekunowie prawni.
Uczniowie mają obowiązek informowania opiekunów wymiany o problemach związanych ze swoim stanem zdrowia tj. schorzeniach, potrzebie przyjmowania leków oraz ich dawkowania. W przypadku takiej potrzeby uczestnik może sam dawkować sobie leki na podstawie oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych.
Wszelkie, nawet najdrobniejsze problemy zdrowotne należy natychmiast zgłosić opiekunowi wymiany.
W przypadku rezygnacji z wyjazdu ucznia zakwalifikowanego do tego wyjazdu, koszty wynikające z tej rezygnacji tj. zmiana nazwiska na bilecie lotniczym, odwołanie rezerwacji itp. ponosi rodzic/opiekun prawny ucznia.
Wszelkie kwestie nieujęte w regulaminie będą rozstrzygane przez dyrektora szkoły i koordynatora projektu.
II. Postanowienia końcowe
Koordynator zastrzega sobie prawo zmiany postanowień regulaminu w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności.
W przypadkach spornych decyzje podejmuje komisja złożona z przedstawiciela dyrekcji szkoły, koordynatora i co najmniej jednego nauczyciela realizującego projekt.
Aktualna treść regulaminu jest dostępna u koordynatora projektu, Dyrekcji szkoły oraz na szkolnej stronie internetowej.