Dnia 26.02.2020, klasa 7b oraz 6a wybrały się do teatru „Maska”, w Rzeszowie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakl pt.: „Zemsta”- inscenizację lektury klas siódmych napisanej przez Aleksandra Fredro. Widowisko wyreżyserował Paweł Aigner. Spektakl dostał się do finału IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Opowiadał on o dwóch, spierających się rodach, które mieszkały w jednym zamku, ale  za sprawą wzajemnej nienawiści podzielonym murem. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek- główni bohaterowie- zacietrzewieni w swej złości i skupieni na obmyślaniu intryg, nie zauważają nawet, że ich zemsta obraca się przeciwko nim samym. Na szczęście- lub nieszczęście- będzie Wam dane ocenić, kiedy spotkać się z tą historią czytając komedię Fredry. Bratanica Cześnika- Klara oraz syn Rejenta- Wacław, zakochują się w sobie (co jeszcze bardziej komplikuje wzajemne relacje zwaśnionych rodów). Akcja w spektaklu była pokazana w trochę nowoczesnym stylu, lecz dalej przewodził jej sens ukazany w książce. Myślę, że bójki i inne sceny „wojny”, zaskakiwały wielu z nas tak, że ze strachu „podskakiwaliśmy” na swoich fotelach. Aktorzy grali bardzo realistycznie, tak, że niektórzy z nas wczuli się do tego stopnia w akcję, że razem z bohaterami przeżywali wszystkie wydarzenia, siedząc spięci na krzesłach i czekając na rozwój wydarzeń. W historii nie było jednak tylko scen strachu czy sporów, było również wiele scen o charakterze komediowym, przy których można było „uśmiać się do łez”. Spektakl był bardzo ciekawy i zaskakujący, oraz uczył wielu wartościowych rzeczy. Myślę, że sporej grupie uczniów zapadł on w pamięci na długi czas.

Gabriela Drwięga 7b