21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego 21 marca i co mają z tym wspólnego kolorowe skarpetki?
Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech ramion zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc nie do pary. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach. Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, nadprogramowe ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go opisał.
Dzięki inspiracji pani Sylwii Wacław, Katarzyny Gendera i pana Pawła Lesiaka, kolorowe skarpetki pojawiły się na nogach uczniów i nauczycieli w naszej szkole. Została też przeprowadzona w naszej Szkole kampania edukacyjna Dzień Kolorowej Skarpetki. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

zespół Downa